Poďme bratia do Betléma...

08.01.2019

Väčšina ľudí na Nový rok oslavuje. My sme sa rozhodli začať ho netradične. Veď prečo, keď Slovensko bojuje so snehovou kalamitou neodletieť do tepla?!

Teplota po prílete bola veľmi príjemná. Vzhľadom na bezpečnostné opatrenia v Izraeli, sme museli podstúpiť 2 hodinovú kontrolu na letisku. Viacero ľudí pred nami vzali na výsluch. Avšak, keď prišiel rad na nás, dostali sme dve jednoznačné otázky a mohli sme ísť. Pre cestu z letiska sme zvolili autobus č. 282 priamo do Eilatu, ktorý ďalej pokračoval až do Taby. Aj keď náš let mal meškanie, autobus nás počkal. Cesta viedla popri egyptskej hranici cez púšť a trvala približne hodinu.
V Eilate sme boli ubytovaní v hoteli The Rising Dawn, ktorý nás milo prekvapil. 

Ráno naše cesty viedli do Jeruzalema. Spoločnosť, ktorou sme mali rezervované lístky meškala pol hodinu. Namiesto sľubovaným autobusom sme išli autom spolu s manželským párom z Bratislavy. 

Negevská púšť
Negevská púšť

Uprostred púšte z dodnes nezisteného dôvodu sme museli prestúpiť do druhého auta :D Šofér nám spravil krátku zastávku pri Mŕtvom mori a historickom mieste Kumrán. Po 5 hodinách sme konečne dorazili do mesta. Chceli sme sa ubytovať vo vopred zarezervovanom ubytovaní Palm hostel, avšak na mieste nám dosť arogantne oznámili, že kvôli nefunkčnej elektrine musíme odísť a nájsť si niečo iné. Až na 3.-krát sa nám podarilo nájsť voľné ubytovanie. Po týchto negatívnych skúsenostiach sme sa konečne mohli vybrať preskúmať mesto. 

Našu púť sme začali v Getsemanskej záhrade. V jej blízkosti sa nachádza kostol Agónie. Prešli sme cez Leviu bránu, ktorá má tiež prívlastok Štefanská, lebo neďaleko nej bol ukameňovaný sv. Štefan. Touto bránou Ježiš vchádzal do Jeruzalema na somárikovi. Túto udalosť si pripomíname na Kvetnú nedeľu. Na tomto mieste začína Krížová cesta, ktorá vedie po Via Dolorosa až do Baziliky Svätého hrobu. Bol to pre nás neopakovateľný duchovný zážitok.

Dnes je žiaľ táto cesta plná predavačov. Uličkami starého mesta sme sa presunuli do kostola Usnutia Panny Márie. Okrem iného sme navštívili Múr nárekov, ktorý je najposvätnejším miestom pre Židov a zároveň miestom smútku nad zničením Chrámu. Večer sme zakončili večerou z miestnych špecialít, humusu a falafel. 

Tretí deň v Izraeli sme chceli využiť možnosť navštíviť Betlehem. Pred cestou si však treba uvedomiť, že Betlehem leží už na Palestínskom území, preto ak sa rozhodnete ísť cez checkpoint 300, počítajte s kontrolami. My sme sa rozhodli pre arabský autobus číslo 21, ktorý odchádzal z Damascus Gate do Beit Jala (cena 6,80ILS). Tento autobus obchádzal checkpoint 300 a ušetril nám more času. Zo zastávky sme prešli asi kilometer až na námestie Manger k bazilike Narodenia Pána. Pred kostolom stál pofidérny predavač lístkov, ale vstup je zdarma. Bolo to ohromné navštíviť miesto, kde sa narodil Ježiš a samozrejme jaskyňu sv. Hieronyma, ktoý preložil Sv.Písmo do latinčiny. O to viac sme si to vážili, keďže práve oslavujeme Vianočné sviatky. 


Neskôr sme navštívili aj jaskyňu mlieka, v ktorej sa podľa legendy ukrývala svätá rodina pred Herodesom pri úteku do Egypta. Táto jaskyňa je celá biela od momentu keď Panne Márii pri dojčení kvaplo materské mlieko na zem. Jedno z ďalších miest, ktoré súvisí s narodením Ježiša, je Pole pastierov. Nachádza sa tam jaskyňa, kam Boh poslal anjelov, aby oznámili pastierom, že sa narodil Mesiáš. Nad jaskynkou postavili kostol. Počas celého roka tu hrajú koledy.

Pohľad z Olivovej hory
Pohľad z Olivovej hory

Cestou na zastávku autobusu sme zažili ako na nás pokrikovali "Alláhu akbar." Hmm, aj to sa stáva :D 
Do Jeruzalema sme pre zmenu zvolili bus 231-tku, ktorá nás vyšla rovnako.
Betlehem je len 10 km od Jeruzalema no aj napriek tomu cesta trvala približne hodinu. V Jeruzaleme sme ešte stihli navštíviť vrch Sion a Olivovú horu. Na samom vrchole Olivovej hory stojí kostol s latinským názvom Pater noster. Miesto pripomína modlitbu Otče náš, ktorú naučil Ježiš svojich učeníkov. Vstupné je 8 ILS dieťa a 10 ILS dospelý. V tomto komplexe je táto modlitba napísaná vo viac než 100 jazykoch, vrátane slovenčiny. Okrem iného je z tejto hory najkrajší pohľad na staré mesto. Ved posúďte sami.

Keďže sme mali ešte dostatok času, vybrali sme sa k hrobu kráľa Dávida a na miesto poslednej večere.
Odvoz sme mali dohodnutý tou istou spoločnosťou, ktorá meškala 2 hodiny, čo oproti Skopje (pozn. 6 hodín) je ešte v pohode. Noc sme strávili v autobuse cestou do Eilatu. A aké sú naše dojmy z tohoto mesta? Je to mesto kontrastov, mnohých kultúr, náboženstiev, paradoxov a hlavne je to hornaté a chladné mesto.

Ráno sme dorazili na naše ubytovanie. Zložili sme veci na izbe a vybrali sme sa okúpať do mora. Teplota vzduchu mala príjemných 28 stupňov a teplota vody 23. Deň sme strávili oddychom na pláži. Keďže bol piatok, tak po západe slnka začal pre Židov Šabat. 


Ráno nám na ubytovaní vytlačili letenky a z centrálnej autobusovej stanice sme odišli na letisko. Cena lístka bola 21,5 ILS. Na letisko príďte dostatočne včas . Budú na vás čakať nekonečné kontroly. Nás sa pýtali otázky:
"Kto balil vaše batožiny? Neprikázal vám niekto preniesť niečo cez hranicu? Neprenášate ostré predmety? Čo ste navštívili? Bola to vaša prvá cesta do Izraela?"
Do pasu nám našťastie nedali pečiatku. Namiesto toho sme dostali na papieriku víza, ktoré sú bezplatné. Izraelská pečiatka v pase vám môže v budúcnosti zabrániť v návšteve moslimskej krajiny.

Zopár rád na záver:
Lístky na autobus z letiska sa kupujú na letisku v obchode.
Za žiadnych okolností nekupujte nič cez spoločnosť https://eilatshuttle.com!!! Sú veľmi nezodpovední. Odporúčam požičať auto alebo využívať verejnú dopravu Egged (https://reservations.egged.co.il/MKSM/#!/newOrder/0)
Lístky na bus z centrálnej autobusovej stanice v Eilate na letisko Ovda sa kupujú u šoféra. Chcem upozorniť na zmenu letiska od októbra roka 2019 sa začne lietať na nové letisko Eilat Ramon.

Izrael je multikultúrna krajina, preto treba mať na pamäti, že Moslimovia oslavujú v piatok, Židia v sobotu a Kresťania v nedeľu. Samozrejme pre turistov existujú výnimky. Eilat je veľmi bezpečné mesto. O Jeruzaleme a Betleheme to už povedať nemôžem. Pokiaľ však nebudete vyhľadávať temné uličky a zúčastňovať sa na protestoch Palestínčanov, tak vám nič nehrozí. Mena, ktorou sa platí v krajine je shekel (cca 1€ = 4,2ILS)
V Eilate sú automaty na zmenu peňazí. Ceny sú tu vyššie ako u nás. Ak by ste mali dostatok času a omrzelo vás ležanie na pláži, môžete sa vybrať preskúmať Red canyon, Timna park, Delfinarium, alebo sa potápať pri korálovom útese. Okrem iného kvôli dobrej polohe je možnosť prejsť do už spomínaného Egypta, ale aj do jordánskej Aqaby. Nezabudnite na cestovné vízum do týchto krajín. V Izraeli stretnete množstvo vojakov a policajtov na každom kroku, ale dá sa na to zvyknúť. Letisko Eilat(Ovda) akceptuje len vytlačenú letenku.

Za mňa vám túto dovolenkovú destináciu určite odporúčam, ktorá je ľahko dostupná z Bratislavy, ale aj z Viedne.

Zaujímavosti (https://www.icej.sk/sedemdesiat-zaujimavosti-o-izraeli-ktore-ste-mozno-nevedeli/)

  • Prvý antivírový software pre počítače bol vyvinutý v Izraeli už v roku 1979
  • Mŕtve more je 8,6x slanšie ako oceán
  • Microsoft má viac zamestnancov v Izraeli než kdekoľvek vo svete na počet obyvateľov
  • Izrael vyrobil prvý repelent na medúzy
  • Väčšinu spotreby vody domácností pokrýva päť odsoľovacích zariadení v Stredozemnom mori
  • Prvý USB kľúč bol vyvinutý v Izraeli
  • V Izraeli je najvyšší počet titul PhD na počet obyvateľov na svete
  • Izrael má vyhradený deň, kedy každý obyvateľ zasadí aspoň jeden nový strom
  • Je to jediná demokracia európskeho typu na Blízkom východe
  • Za jeden deň cesty autom sa môžete kúpať v štyroch moriach
© 2018 Ako lacno do sveta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky