Maroko – exotika za rohom

10.04.2020

Ak túžite po niečom vzrušujúcom a exotickom, ale nechcete míňať obrovské peniaze za letenky, tak táto krajina je stvorená ako pre vás. Zažijete tu všetko od lyžovačky v Atlase až po Saharskú púšť.

Po prílete do krajiny sme na letisku vyplnili krátky turistický dotazník a vydali sa rovno do historického riádu. Ide o budovy postavené okolo otvoreného nádvoria. Treba si dávať pozor, aby ste nezablúdili. Nachádza sa tu množstvo skrytých uličiek, ktoré ani google mapy nepoznajú. Jednou z najväčších pamiatok je dozaista Koutoubia Mosque. Ide o najväčšiu mešitu v Marrakéši.

Večer sme strávili na orientálnom námestí Jemaa el-Fnaa po arabsky ساحة جامع الفناء. Cez deň námestie plné áut, ktoré sa v noci mení na hlučný street-food. Určite sa zastavte. Nachádza sa tu množstvo predavačov korení, hydiny, ovocia, arganového oleja... Nájdete tu všetko od krotiteľov hadov, cez opice, tanečníkov až po predavačov odšťavujúcich pomaranče (cca 0,4 € za 2 dcl). Pri kúpe je čohokoľvek je potrebné vyjednávať o cene. Je to súčasťou ich kultúry. Viacerí vás po uzavretom obchode pozvú na mätový čaj. Neodmietnite, považovali by to za urážku. Pozor na riedené ovocné šťavy. Vodu z vodovodných kohútikov je zakázané piť. To isté platí aj o ľade.

Ak by ste potrebovali pomoc, nehľadajte ju u domácich. Využijú každú príležitosť ako na vás zarobiť. Nám sa stalo, že jeden pán menom Aziz nám chcel veľmi robiť sprievodcu aj keď sme žiadneho nechceli a odmietali. Po pár stovkách metroch s nami odišiel do obchodu, kde nám zariadil nechcenú prednášku o koreninách. Nakoniec si za toto "sprevádzanie" začal pýtať odmenu :D

Atlas
Atlas

Ráno sme sa mali stretnúť na námestí pred Café de France s objednaným šoférom, ktorý nás zobral na 2-dňový výlet. Našou prvou zastávkou bolo pohorie Veľký Atlas. Na ceste sme neboli sami. Spolu s nami cestovali 2 dievčatá z Grécka, 2 z New Yorku, zopár Španielov, Holanďanov a Maďariek. Cestou na Saharu sme navštívili Ait Ben Haddou Kasbah. Ide o staré mesto, ktoré je súčasťou UNESCO. Natáčali sa tu mnohé známe filmy ako Indiana Jones, Asterix, Gladiator a iné.

Okolo 7. hodiny večer sme sa blížili k hraniciam s Alžírskom. Teplomer ukazoval 45 stupňov celzia. Po pár kilometroch sme zastavili pri karaváne, kde sme presedlali na ťavy. Smerom do púšte sme putovali približne ešte 45 minút. Beduíni, tu pre nás postavili stany, pripravili nám šťavnatý melón a uvarili typické tagine (kuracie mäso so zeleninou). Tagine je názov hlinenej nádoby s pokrývkou, v ktorom sa jedlo dusí. Po chutnej večeri si pre nás pripravili tradičné piesne a tance pri ohni. Tento neopakovateľný zážitok bol umocnený o zatmenie mesiaca a vrúcne rozhovory s domácimi o ich životnej situácii. Ranný východ slnka bol netradičný. To ticho, ten pokoj. Po raňajkách sme opäť nasadli na ťavy a dali sa na cestu k nášmu autu.

Jedno z miest, ktoré sme pred príchodom späť do Marrakéša bolo mesto Ouarzazate, kde má Hollywood svoje ateliéry. Stretli sme sa tu s miestnymi tkáčmi kobercov, ktorí nás pozvali k sebe na čaj. Okrem kobercov predávali aj domáci arganový olej.

Zopár zaujímavostí na koniec (zdroj):

  • Maročania veľmi často a aj radi trúbia. Trúbia tam totiž všetci na všetkých. Keďže mnoho ľudí sa prepravuje na motorkách, tak zväčša práve títo ľudia nepoznajú prednosť a na chodcoch, ktorí im vojdú do cesty, intenzívne trúbia.
  • Také autobusy, aké majú vo Fez ste ešte nevideli. Miesto klasických dvier, aké poznáme aj u nás, majú otáčacie turnikety.
  • Smetiaky tam takmer nikde nenájdete.
  • Takmer všetky domy majú na streche terasu. A má to hneď niekoľko výhod - je odtiaľ výhľad na okolie a veľmi dobre sa tam suší prádlo.
  • Možno až nepochopiteľné je, že mnohé z domov sú postavené z hliny či slamy.
  • V obchodoch nedostanete igelitové tašky, pretože zo zákona to majú už od roku 2016 zakázané, miesto toho vám dajú látkové tašky.
  • Jav, ktorý uvidíte iba v Maroku - kozy na stromoch arganovníka. Arganovník sa vyskytuje iba v Maroku, a preto je veľmi vzácny. Navyše, oblasť jeho výskytu je chránená UNESCOM.
  • Biela farba je v Maroku farba smútku. Marocká vdova nosí po smrti svojho manžela biele oblečenie ešte 40 dní.
  • Maroko je najväčším spracovateľom a vývozcom sardiniek na svete.
  • Je to veľmi zvláštne, no v Maroku sa považuje za symbol lásky pečeň.
© 2018 Ako lacno do sveta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky