Letný Londýn

29.06.2018

Začiatkom leta sme sa vybrali do multikultúrne diverzifikovaného mesta, v ktorom môžete začuť až 300 rôznych jazykov (najviac zo všetkých miest na svete) - Londýne.  

Po prílete sme sa vybrali do Londýna busom, ktorý chodí každú chvíľu aj počas noci. Keďže sme pricestovali skoro ráno a po okolí sa pohybovali rôzne individuá :D, tak sme sa pokúsili nájsť ubytovanie v čo najkratšom možnom čase. Ráno po príchode do metra nás čakal jeden pán, ktorý nám pomohol sa zorientovať v mestskej doprave. 

Našou prvou zastávkou bola železničná stanica King's Cross, ktorá sa preslávila najmä vďaka nástupišťu 9 a ¾. Odtiaľ sme sa presunuli na miesto zvané Piccadilly Circus s anjelom Amorom, ktoré patrí k najvýznamnejším dopravným uzlom v meste. Neďaleko bol obrovský obchod so sladkosťami od výmyslu sveta, ktorý sme nemohli vynechať. Potom ako sme sa posilnili v jednom z fast-foodov sme prešli na slávne Trafalgarské námestie, ktoré bolo plné umelcov zo všetkých kútov sveta. Keďže väčšina známych pamiatok sa nachádza pri sebe, tak sme nemali problém prejsť k "Londýnskemu oku". Pokiaľ sa naň chystáte, vyhraďte si na to dostatok času, lebo rady sú tu kilometrové. My sme radšej nakukli do kina pod "Okom", kde nám zdarma predstavili túto stavbu. 

Našou ďalšou zastávkou bol Westminsterský palác spojený s Big Benom, ktorý pozná skoro každý človek na zemi. Na môj vkus sa mi zdal trošku malý. Ako to už býva tak aj my sme sa museli odviezť tzv. double deckerom, či odfotiť s tradičnou telefónnou búdkou. Deň sme zakončili prechádzkou St. James's Parkom.

Nasledujúci deň sme odštartovali skoro ráno, aby sme stihli výmenu stráží pri Buckinghamskom paláci. Súčasťou celého ceremoniálu bola prehliadka čestnej stráže doprevádzaná vojenským orchestrom kráľovskej gardy. Od paláca k palácu, a preto sme sa rozhodli nevynechať ani Kensingtonský palác. Okolo sa nachádza starostlivo vysadená záhrada, ktorá stojí za návštevu. Po krátkej dohode sme dievčatá nechali nakupovať na najznámejšej nákupnej ulici v Spojenom kráľovstve - Oxford street a my (chalani) sme si spravili krátku exkurziu do Vojenského múzea. Po pár hodinách sme sa stretli pri najväčšej protestantskej katedrále na svete, ktorá je zasvätená sv. Pavlovi. Ku koncu dňa sme navštívili mestskú časť Camden Town, kde kúpite takmer čokoľvek(nočný pohyb tu neodporúčam). Keď sme prišli na ubytovanie, zistili sme, že nám domáci "natočil" málo elektriny, takže naším jediným svetlom bola pouličná lampa.

Predposledný deň bola nedeľa, preto sme sa aj my vybrali na sv.omšu. Hlavným celebrantom bol J.E. Mons. biskup Jozef Haľko, ktorý sem zavítal pri príležitosti výročia slovenskej katolíckej misie v Londýne. Po skončení sv.omše nasledovalo agapé so Slovákmi žijúcimi v Londýne.

A ako by to bolo keby sme sa neprešli po otváracom moste zvanom Tower Bridge až k Londýnskemu Tower-u. Odtiaľto sme sa presunuli overgroundom až k nultému poludníku - Greenwich. Tu sme strávili celé popoludnie, keďže nám počasie veľmi prialo.

DOPRAVA: Ak sa tu zdržíte viac dní, tak si určite kúpte Oystercard (£5). Kartu si dobíjate a po skončení pobytu vám v metre vrátia zálohu. 

VEDELI STE, ŽE (zdroj):

  • Najznámejšia Londýnska pamiatka Big Ben nie je názov veže ale zvonu, ktorý sa vo veži nachádza. Okrem toho sa veža postupne nakláňa podobne ako tá v Pise.
  • Po nehode v Londýnskej varni piva v roku 1814, zaplavilo mesto 1,4 miliónov litrov tohto populárneho nápoja.
  • Aby ste sa stali vodičom známych čiernych londýnskych taxíkov, musíte poznať 25 000 ciest a 50 000 rôznych záľub . Tiež musíte zložiť skúšku, ktorá sa nazýva " The knowledge".
  • V 18 storočí ste mohli zaplatiť za vstup do ZOO tak, že ste doniesli mačku alebo psa, ktorý by slúžil ako potrava pre levy.
  • V roku 1891 chcel Londýn postaviť konštrukciu, ktorá by zahmlila samotnú Eiffelovku . Bohužiaľ bola tak nestabilná, že ju v roku 1907 zbúrali.
  • V Londýne nesmiete umrieť v parlamente - je to nezákonné.
  • Aj keď sa londýnske metro volá " Underground" (od slova podzemie) väčšina jeho cesty je nad zemou.
  • Je to mesto boháčov - žije tu až 72 miliardárov.

Foto: Lujza Bebjaková, Tadeáš Drahovský

© 2018 Ako lacno do sveta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky