Lisabon, európske San Francisco

14.06.2020

Toto mesto si nás získalo svojím šarmom už od začiatku, jeho starobylé kachličkové uličky, historické pamiatky, pahorky, tá úžasná rozmanitosť, slnko tu dokonca svieti v priemere 2799 hodín ročne, takže na nič nečakajte a vydajte sa do Lisabonu!

Cesta z letiska je vzhľadom na jeho polohu veľmi jednoduchá. Z letiska jazdí pravidelne metro priamo do mesta. Dobíjacia karta stojí 0,5 €. Mesto sme začali objavovať na "Obchodnom námestí" - Praça do Comércio. V minulosti tu stál palác, ktorý zničilo zemetrasenie.

Pokračovali sme po rušnom bulvári Rua Augusta. Jeho výhodná poloha, krásne budovy a početné obchodíky a predajne z neho robia jednu z najobľúbenejších ulíc v Lisabone. Nájdete tu čokoľvek, čo si ako turista môžete priať - ​​či už si kúpiť si suveníry alebo sa naobedovať.

Táto ulica končí na hlavnom námestí Praça Dom Pedro. Ide o miesto, kde sa odohrávajú všetky najdôležitejšie udalosti. Určite vás tu zaujme kamenná dlažba s vlnovým vzorom. Mesto má veľmi dobre pokrytú sieť verejnej dopravy. Turistami je najviac vyhľadávaná jazda starými električkami, ktoré veľmi pripomínajú tie zo San Francisca. Jedno z predmestí, ktoré patrí medzi tie najzaujímavejšie je dozaista Belém. Dostanete sa sem električkou. Cestou vás dostane socha Krista, ktorá do mesta prináša aj kúsok Ria.

V minulosti sa tu nachádzal dôležitý prístav, odkiaľ vyplávali portugalskí objavitelia na svoje zaoceánske plavby. Dnes moreplavecké objavy pripomína pamätník Padrão dos Descobrimentos. Za zmienku určite stojí Kláštor hieronymitov, kde sa nachádza hrobka Vasca de Gamu. Taktiež treba spomenúť Belémsku vežu, portugalsky Torre de Belém, ktorá mala v minulosti obrannú funkciu.

Aby som nepísal len o pamiatkách, Lisabon vie potešiť aj gurmánskych cestovateľov. Medzi najvyhľadávanejšie delikatesy patrí pudingový koláčik Pastel de nata. Ďalšou pochúťkou je určite Cozido à Portuguesa tzv. guláš bohatých. Z ponuky nápojov určite nepohrdnite tradičným osviežujúcim nápojom Sangria, či čerešňovým likérom Ginjinha.

Možno sa pýtate, čím si získalo mesto svoj prívlastok. Okrem už vyššie spomínaných električiek sa tu nachádza lisabonský "Golden Gate", zvaný Most 25. apríla. Názov mosta sa viaže na revolúciu z roku 1974.

Zaujímavosti:
  • Lisabon je najstaršie mesto v západnej Európe.
  • Neexistujú žiadne dokumenty, ktorými by bol Lisabon uznaný za hlavné mesto Portugalska.
  • Symbolom mesta je havran. Podľa legendy cestovali dvaja havrani s telom sv.Vincenta, patróna Lisabonu.
  • Mnoho ulíc a námestí je obkladaných čiernobielo.
  • Lisabon je rovnako ako Rím postavený na siedmich pahorkoch a nazýva sa "cidade das sete colinas". Napriek tomu dnes vieme, že to nie je celkom pravda. Išlo len o to, čo najviac sa pripodobniť "Večnému mestu".
  • Nachádza sa tu najdlhší most v Európe, most Vasco da Gama, dlhý viac ako 12km.
  • Futbalový klub Benfica Lisabon má najväčší počet oficiálnych fanúšikov na svete.
  • V Lisabone sa nachádza najstaršie kníhkupectvo na svete (Livraria Bertrand) a aj najmenšie (Livraria do Simão).
  • Iba päť ľudí na svete pozná presný recept na prípravu Pastel de Belém. Neexistuje totiž žiadna jeho písomná verzia. Týchto päť mužov preto nikdy necestuje súčasne s tým istým lietadlom alebo autom.
  • V kaviarni Café Martinho Da Arcada sú dva stoly, kde si nemôžete sadnúť, sú trvalo rezervované pre dvoch z najslávnejších portugalských spisovateľov: Fernanda Pessoa a José Saramago.

https://www.weheartlisbon.com/en/getting-around/facts-about-lisbon

© 2018 Ako lacno do sveta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky