Krajina ohňa a ľadu - 2.časť

10.03.2020

V prvej časti o Islande som vám rozprával ako sme prešli severnou cestou až na východné pobrežie Islandu do mesta Reyðarfjörður, ktoré je známe dreveným kostolíkom z Hriňovej a hliníkovou fabrikou. Nocľah sme tu našli u bratov kapucínov zo Slovenska. Len vďaka br.Petrovi sme mohli ochutnať pravého islandského žraloka - Hákarl.

Ráno sme sa rozlúčili s br. Petrom a pobrali sa popri oceánskemu pobrežiu ďalej skúmať krásy ostrova. Po pár kilometroch sme navštívili známu zbierku kameňov Petra Steinasafn. Ak sa sem niekedy vyberiete tak jednou z TOP aktivít, ktoré odporúčam je kúpanie v termálnych prameňoch. My sme vyskúšali Fosslaug (pri meste Varmahlíð) a Djúpavogskörin(východné pobrežie). Bol to nezabudnuteľný zážitok. 

Okúpaní, plní nových síl sme sa vydali opäť na cestu cez fjordy. Za zmienku stojí Lækjavik, ktoré je veľmi dobre dostupné pri oceáne. Deň sme zakončili v ľadovcovej lagúne Jökulsárlón, ktorá je považovaná za jeden z najväčších divov prírody na Islande. Lagúna nie je príliš široká, ale je hlboká až 250 metrov, čo z nej robí najhlbšie jazero na Islande. Noc sme strávili v kempe pod ľadovcom Svínafellsjökull. 

Počasie je tu veľmi nevyspytateľné. Presvedčiť sme sa o tom mohli hlavne počas výstupu k vodopádom Hundafoss a Svartifoss. Ďalším slávnym miestom je jaskyňa Hjörleifshöfði, kde občasne bývajú aj svadby. Island je známy svojimi čiernymi plážami, ktoré vznikli vplyvom sopečnej činnosti. Tá azda najznámejšia je Reynisfjara. Mali by ste však vedieť, že táto oblasť je plná aktívnych, ale aj neaktívnych vulkánov. V blízkosti pláže sa nachádza mnoho zaujímavých úkazov. Jedným z nich je Garðar. Ide o usporiadané, vysoké kamenné stĺpy, ktoré miestami pripomínajú schody. Tie vytvorila magma, ktorá tiekla do oceánu. Toto miesto v nás zanechalo obrovský dojem. Chcem však upozorniť, aby ste zbytočne neriskovali a nepodceňovali silu oceánu. 

Navštívili sme aj vrak lietadla Solheimasandur kde, mnohé celebrity natáčali svoje klipy, ale na môj vkus až moc mainstreamove miesto. To sa však nedá povedať o vodopáde Skogafoss, kde v čase našej prítomnosti prebiehalo natáčanie filmu. Je ako z rozprávky.  

Južná strana ostrova je najvyhľadávanejšia medzi turistami. Medzi ďalšie lákadlá patria vodopády Seljalandsfoss, Gljúfrabúi a Urriðafoss. Určite ich nevynechajte. Väčšina vodopádov je voľne dostupná, avšak pri týchto zvyknú pýtať parkovné.  

Počas nasledujúcich 3 dní na Islande sme navštívili "zlatý okruh", kam pozývajú turistov v prípade dlhšieho prestupu na Islande. Aj keď ide o obchodný ťah, uvidíte tu aspoň časť geotermálnej aktivity, ktorú ostrov ponúka. My sme sa rozhodli navštíviť národný park Þingvellir, vodopád Gullfoss, sopečný kráter Kerið a gejzíry Strokkur a Geysir.

Posledné 2 dni sme strávili v hlavnom meste Reykjavíku. Navštívili sme prvý parlament na svete Alþingi, najvyššiu budovu na ostrove Hallgrímskirkja a mnoho ďalších. Mesto nás dostalo svojim pestrofarebným starým mestom s radmi menších drevených domčekov. Island nás očaril svojou prírodou a určite sa sem chceme ešte vrátiť.

1. Na Islande možno nájsť najväčšie banánové plantáže v Európe.

2. Krstné meno vášho dieťaťa musia schváliť miestne úrady.

3. Island sa nachádza na hranici medzi Severoamerickou a Eurázijskou tektonickou platňou.

4. Väčšina obyvateľov verí v elfov.

5. Žije tu približne 2-krát viac oviec ako obyvateľov.

© 2018 Ako lacno do sveta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky