BlÁzNoM pAtRí SvEt...

03.12.2018

V týchto blogoch sa vám budem prihovárať spolu s mojimi spolucestovateľmi, Ondrejom a Tadeášom, kde vám prezradíme niečo z našich spoločných ciest. 

My IT-čkari často vravíme, že začať programovať treba "od železa", a preto našou prvou spoločnou zastávkou bolo Belgicko. Hoci sme ho navštívili len na pár dní avšak aj tak nám krajina čokolády a mnohých jazykov ponúkla mnohé krásy a prekvapenia.

Po pristátí na letisku Brussels South Charleroi Airport naše kroky smerovali do historického mesta nazývaného tiež "Jeruzalem západu", pretože tu majú židia od 16. storočia veľkú komunitu. Mesto si vyslúžilo taktiež prezývku Rubensovo mesto, pretože tu žil flámsky maliar Peter Paul Rubens. O ktorom meste je vlastne reč? Áno, sú to Antverpy, ktoré sa často zvyknú nazývať aj srdcom flámskeho výtvarného umenia, centrom diamantového obchodu či metropolou svetovej módy. V okolí hlavnej stanice sídlia významné firmy špecializujúce sa na brúsenie diamantov. Prešli sme takmer celé historické centrum. 

Hlavné námestie s cechovými domami zo 16. a 17. storočia a prekrásnou radnicou, je pýchou mesta. Námestiu dominuje radnica, ktorá je dlhá 67 m. Uprostred námestia sa nachádza uctievaný symbol Antverp - bronzová socha hrdinu Silvia Braba. Neďaleko námestia sa nachádza najkrásnejšia gotická stavba Antverp, ktorá je plošne najväčšou katedrálou na území celého Belgicka a Holandska. Postupom času sme sa presunuli k prístavu, ktorý je po Rotterdame druhý najväčší v Európe. Na 5 km dlhom nábreží rieky Šeldy dominuje hrad Steen(Kameň), ktorý je ďalším turistickým lákadlom. Táto pevnosť pochádza z 9. storočia a v minulosti bola jadrom mesta.

Našou ďalšou zastávkou bolo hlavné mesto EU - Brusel. Napriek tomu, že sme v Bruseli boli len na pár dní, toto mesto v nás zanechalo hlboký dojem. Ubytovaní sme boli neďaleko jednej z najpopulárnejších atrakcií mesta - Atómia. Tento ohromný 102 metrov vysoký kolos z oceli a hliníka navrhol inžinier André Waterkeyn pri príležitosti svetovej výstavy Expo, ktorá sa tu vtedy konala. Atómium symbolizuje 165 miliárd krát zväčšenú molekulu železa a dá sa povedať, že sa jedná o symbol tzv. atómového veku. Pôvodne mala byť stavba Atómia po skončení výstavy rozobratá, no našťastie sa tak nestalo, a preto ju môžeme obdivovať aj dnes.

Tak, ako k Parížu patrí Eiffelova veža a k New Yorku Socha slobody, k Bruselu patrí Manneken Pis - Cikajúci chlapec. Soška je atrakciou Bruselu už niekoľko storočí, čo nás však trochu prekvapilo, je jeho veľkosť a umiestnenie, je zastrčená na rohu uličiek. Fontána, ktorú zdobí, je ohradená zábradlím, na ktorom sú nalepené desiatky ľudí. Za pozretie stojí Notre Dame du Sablon, kráľovský palác, či hlavné námestie Grote Markt. Dominantným prvkom námestia je gotická radnica z 15. storočia s 96 m vysokou vežou, na ktorej je umiestnená socha svätého Michaela, patróna Bruselu. Belgická čokoláda je známa po celom svete. Preto sme sa rozhodli, že ju aj my musíme vyskúšať. V meste sa to len hemží predajcami čokolády a typických waflí.

Nasledujúci deň sme si vyhradili na návštevu európsky významnej časti mesta. Po vystúpení z metra sme pocítili úplne inú atmosféru Bruselu ako doteraz. Dalo by sa povedať, že je tu doslova cítiť politiku a právo, čo ešte umocňujú všadeprítomní páni v sakách a dámy v kostýmoch. Ja osobne som sa na toto miesto veľmi tešil avšak bol som trošku sklamaný. Prehliadka budovy parlamentu je zadarmo a trvá asi iba dvadsať minút. V podstate nás pustili len do veľkej rokovacej sály, kde má každý členský štát Európskej únie svoje zastúpenie. Oveľa viac ma zaujalo miesto zvané Parlamentárium. S príručným multimediálnym sprievodcom v ruke sa návštevníci vydávajú priamo do srdca diania Európskeho parlamentu, aby sa dozvedeli, ako prebieha európska integrácia, ako funguje Európsky parlament a ako sa jeho poslanci vyrovnávajú s riešením problémov, ktoré prináša dnešný život. Parlamentárium je dynamické a interaktívne prostredie a môžete ho zažiť v ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov Európskej únie, vďaka čomu je dokonalým miestom na objavovanie európskej politiky pre návštevníkov všetkých vekových skupín.

Čo dodať na záver? Asi len toľko, že cesta sem je jednoduchá. Viete sa sem dopraviť veľmi rýchlo priamym letom z Bratislavy. Rád by som Vás povzbudil. Nebojte sa cestovať a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Lebo ako hovoril sv. Augustín: "Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú ibá jednu stranu." Prajem Vám veľa šťastných kilometrov :) 

PS: pripájam zopár zaujímavostí o tejto krajine.

VEDELI STE, ŽE:

  • Belgicko má tri oficiálne jazyky. Sever (Flámsko) hovorí holandsky, juh (Valónsko ) hovorí francúzsky a malá časť na východe hovorí nemecky.
  • Kráľovský palác v Bruseli, postavený v podobnom neoklasicistickom štýle ako Buckinghamský palác, má fasádu o 50 % dlhšiu ako jeho britský ekvivalent.
  • Belgičania sú obrovskí milovníci piva, vyrábajú viac ako 800 druhov tohto chutného nápoja :D
  • Belgicko produkuje 220 000 ton čokolády ročne, čo je 22 kg čokolády ročne na jedného obyvateľa.
  • Hranolky vynašli v skutočnosti Belgičania, zaujímavosťou je, že majú najnižší počet reštaurácií McDonald na jedného obyvateľa.
  • Krajina má najvyššiu hustotu ciest a najvyššiu hustotu železničných tratí na svete. Belgický diaľničný systém je viditeľný aj z Mesiaca.
  • Belgičania v roku 1928 postavili prvý európsky mrakodrap (Torengebouw).

Zdroje

Autor

https://www.milujemcestovanie.sk/belgicko-zaujimavosti-o-krajine-cokolady/

https://www.europarl.europa.eu/visiting/sk/brusel/parlament%C3%A1rium

© 2018 Ako lacno do sveta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky