Barcelona za 12 hodín

09.02.2019

Určite ste sa niekedy zamýšľali, či sa dá cestovať len "na otočku". Odpoveď znie ÁNO. My sme sa pre vás rozhodli otestovať druhé najväčšie mesto Španielska, Barcelonu.

Leteli sme spoločnosťou Laudamotion, ktorá lieta na hlavné letisko El Prat. Pokiaľ sa rozhodnete pre nízkonákladovku tak na 99,9% pristanete na termináli T2 odkiaľ chodí metro, vlak aj autobus. V Barcelone je mnoho zľavových kariet na dopravu, stačí si len vybrať. Ja by som odporučil kartu T10(10,20€). Máte v nej zahrnutých 10 jázd na hromadnú dopravu. Využiť ju môžete aj na cestu z letiska, avšak len na vlak, ktorý chodí raz za polhodinu. Vlaky sú zaujímavé tým, že sú plne autonómne. Karta sa kupuje v automatoch na T2. Okrem iného jednu kartu môže využiť viac ľudí. Jednoducho keď prejde jeden cez turniket, kartu si podáte a prejdete viacerí. Každé označenie sa počíta ako jedna jazda na 75minút(je tam aj nejaké ohraničenie vrámci zón, ale pre centrum vám to vystačí).

Z letiska sa najviac oplatí vystúpiť na stanici Barcelona Sankt, kde môžete prestúpiť na metro. Cesta sem trvá približne 20 minút. Našou prvou zastávkou bola slávna Bazilika Sagrada Familia. Táto stavba ešte stále nie je dokončená. Jej výška je 170 metrov, pre porovnanie vrch Montjuic má 171 metrov. Gaudi nechcel, aby nebeské výtvory boli zatienené tými pozemskými. Vstupenky odporúčam rezervovať vopred.

Odtiaľto je možnosť prejsť po gotickej ulici plnej Gaudiho výtvorov až k pláži Barceloneta. Viete sa sem dostať aj metrom. Ako by to bolo, keby sme neochutnali mieste špeciality gazpacho, paellu a la bombu. Po výdatnom obede a príjemnej prechádzke po pláži sme sa presunuli na stanicu Paral-lel. Z tejto zastávky je to asi 20 minút na už spomínaný vrch Montjuic.

Kto by nevládal, chodí sem aj lanovka. Avšak podľa mňa to nie je vôbec náročné sa sem dostať. Určite oceníte výhľad na mesto a šíre more. Na jeden deň celkom dosť, čo poviete?! Pre fanúšikov futbalu je možnosť návštevy štadióna Camp Nou.

Ak sa rozhodnete pre jednodňový výlet do tohoto katalánskeho mesta, neoľutujete.

Zaujímavosti:

1. V hlavnom meste Katalánska sa dohovoríte po španielsky ale aj po katalánsky. Hoci sa španielčina používa častejšie, po katalánsky vám porozumie takmer 95% obyvateľov. 

2. Je domovom Kolumbovho pamätníku, ktorý pripomína Kolumbov prvý návrat z Ameriky.

3. Automobilová nehoda v Barcelone sa stane v priemere každých 19 sekúnd, dôsledkom čoho mnoho ľudí volí chodenie pešo alebo na bicykli. 

4. Barcelona nemala žiadne pláže až do roku 1992. Boli umelo vytvorené kvôli Olympiáde a dnes sú jednou z najväčších turistických atrakcií mesta. A aby toho nebolo málo, tak National Geographic ju nazval ako Najlepšie plážové mesto.

5. Parížska najznámejšia pamiatka, Eiffelova veža, mala byť pôvodne v Barcelone. Španielsko však tento návrh odmietlo ako "príliš radikálny" a vraj by nepasoval k zvyšku mesta.

Zdroj: https://www.zaujimavysvet.sk/barcelona-zaujimavosti/

© 2018 Ako lacno do sveta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky