Ako sme sa na letisku ocitli v šatni pre zamestnancov

06.12.2020

V jeden aprílový večer roku 2018 sme rozmýšlali, čo budeme robiť cez víkend. Čo tak skočiť do Osla? Tam sa to začalo...

Leteli sme z poľského letiska v Katowiciach (Pyrzowicach) do Sandefjordu. Väčšinu letu som prespal a tak som nemal žiadny prehľad o čase. Až po pristátí mi chalani povedali, že sme kvôli zlému počasiu krúžili nad naším letiskom a nakoniec núdzovo pristáli na inom 150km vzdialenom letisku. To ste mali vidieť môj pohľad :D

Letecká spoločnosť nám našťastie zabezpečila autobus do našej destinácie. Bonusom pre nás bola výhliadková cesta po Nórsku. Najznámejším mestom, ktoré sme navštívili bolo Oslo. V hlavnom meste sme mali možnosť vidieť ikonickú Operahuset, hrad Akershus, či legendárne múzeum polárneho prieskumu Frammuseet.

Po 3 hodinách v lietadle a 2 hodinách v autobuse sme sa konečne dostali na naše letisko. Vzhľadom na neplánované okolnosti a čas strávený v dopravných prostriedkoch sme sa rozhodli pokračovať peši zamrznutým nórskym lesom až do mesta. Na každom kroku bolo v lese upozornenie o prítomnosti losov.

Prvou zastávkou po príchode do Sandefjordu bola Olav's Chapel, ktorá patrí medzi dominanty mesta. Okolo kostola sa nachádza historický cintorín, kde najfrekventovanejším menom bolo Thor. Milo nás prekvapilo, že ľudia tu mali zavesené nórske vlajky skoro na každom dome. Po menšej prestávke na námestí sme sa vybrali do historického prístavu Gokstad Coastal Association, kde je trvalo zakotvená Vikingská loď. V rámci prístavu sa nachádza pamätník lovu veľrýb - Hvalfangstmonumentet. Hneď vedľa nás upútal oblúk z veľrybích kostí. Oblúk vytvorili na pamiatku tradície lovu veľrýb v meste. Ak by ste sa prešli po pobreží, mohli by ste pozorovať historické rybárske domčeky. Tieto Vestfoldové domy pochádzajú zo 17.storočia. Sídli tu jediný obchod s rybami v meste, jeden z najstarších v krajine.

Vzhľadom na nepredpokladané okolnosti sme ku koncu dňa stihli už len vystúpiť na neďaleký kopec v mestskom parku Preståsen, odkiaľ bol nádherný panoramatický výhľad na celé mesto. V oblasti parku sa nachádza aj bývalý ľadový rybník Brydedammen.

Vzhľadom na skorý ranný let sme sa pobrali na letisko, ktoré malo byť otvorené aj počas noci. Jediným možným spôsobom ako sa aspoň priblížiť k letisku bolo ísť vlakom. Bol to azda náš najdrahší lístok za jednu zastávku vlakom. Po vystúpení z vlaku to bola ešte približne hodinová prechádzka nočným lesom na letisko.

V čase nášho príchodu bolo letisko otvorené, preto sme sa rozhodli ísť hneď schovať dnu. Po celom namáhavom dni sme od únavy zaspali na lavičkách letiskového terminálu. Zobudili sme sa však v šatni pre zamestnancov letiska. Spal som takým tuhým spánkom, že si z toho absolútne nič nepamätám. Chalani mi ráno vysvetlili, že sa letisko cez noc zatvorilo a strážnikom nás bolo ľúto poslať von do zimy, tak nás nechali prespať v priestoroch letiska. Ráno sme bezpečne odleteli naspäť domov.

Po skončení výletu určite neľutujeme náš spontánny nápad vyraziť si na víkend do Nórska. Odnášame si z neho najmä jednu životnú múdrosť: "Neočakávaných okolností, nikdy nie je dosť :D "

Zaujímavosti (zdroj):

1. Nórsko ako prvé predstavilo lososové sushi Japonsku v 80 rokoch.

2. Podľa prieskumov ide o krajinu číslo 1 keď ide o bohatstvo a zabezpečenie obyvateľstva.

3. Avšak majú aj najdrahší benzín na svete.

4. V roku 2008 udelili rytiersky titul tučniakovi.

5. Každý nórsky väzeň má pripojenie na internet priamo v jeho cele.

6. Keď v Nórsku vydáte knihu, vláda automaticky odkúpi 1000 kusov a rozdelí ich do knižníc po celom štáte.

7. Nórske štátne vysoké školy sú zadarmo pre študentov z celého sveta.

8. Kráľ je nazývaný "Nórsky kráľ" a nikdy nie "Kráľ Nórska" aby bolo zrejme, že kráľ patrí krajine a nie krajina kráľovi.

© 2018 Ako lacno do sveta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky