26 hodín v tme - Svalbard

30.03.2022

Nie, nejedná sa o žiadnu jaskyňu, ale o najsevernejšie mesto Longyearbyen, ktoré sa nachádza na Svalbarde nad 78. rovnobežkou. Keďže toto miesto je ďaleko nad severným polárnym kruhom, tak tu v zimných mesiacoch vládne polárna noc. Presne v čase polárnej noci, koncom novembra, sme sa partia medzinárodných kamarátov (Slovensko, Česko, Slovinsko) vybrali na toto odľahlé, nehostinné miesto na Zemi.

Naša cesta začala v nórskom Bergene, odkiaľ sme sa večerným vnútroštátnym letom dostali do Osla. Ako je mojou obľubou cestovať čo najviac low-cost, tak veru ani noc v Osle nebola výnimkou. Prespali sme v Starbuckse na letisku.

Ráno nás čakal let, ktorý bol z môjho pohľadu trošku netradičný, pretože sme mali kvázi medzizastávku v meste Tromsø, kde sme povinne museli vystúpiť z lietadla, pričom sme si mohli všetku batožinu nechať vnútri. Šli sme na kontrolu pasov. Áno, Svalbard je síce spravovaný ako súčasť Nórska, ale berie sa ako samostatné územie, ktoré má pod správou guvernér vymenovaný nórskou vládou. Pri tejto kontrole odporúčam cestovať s pasom aj napriek tomu, že je možné navštíviť Svalbard iba s OP. Dôvod? Cestovatelia s OP boli podrobený detailným výsluchom, cca. 10 min, zatiaľ čo tí, ktorí mali pasy, prešli kontrolou za pár sekúnd.

Obrázok 1. - Nie je polárna noc ako polárna noc. Polárna noc v Tromsø je asi taká, že cez deň je normálne vidno, akurát slnko nikdy nevykukne spoza horizontu.
Obrázok 1. - Nie je polárna noc ako polárna noc. Polárna noc v Tromsø je asi taká, že cez deň je normálne vidno, akurát slnko nikdy nevykukne spoza horizontu.

Po pristáti na letisku nás čakalo "príjemných" -18 stupňov s poriadnym severákom. Mali sme na sebe snáď všetko zimné oblečenie, ktoré sme mali na internáte. 

Obrázok 2. – Vysvietené letisko Longyearbyen.
Obrázok 2. – Vysvietené letisko Longyearbyen.

Cesta medzi letiskom a mestom je približne 3 km dlhá, ale peši bez zbrane ísť nemôžete. Na Svalbarde je totiž riziko stretu s ľadovým medveďom. Zaujímavým faktom je, že ich tu žije viac ako ľudí (približne 3000 medveďov a 2800 ľudí). Neostáva nám nič iné ako ísť trasu z letiska autobusom, pretože iné varianty sú oveľa drahšie. Autobus premáva v čase príletov a odletov a cena pre študenta je 120 nórskych korún (cca. 12 €) za spiatočný lístok.

Obrázok 3. – Značka pri východe z letiska. Za touto značkou už nie je bezpečný pohyb.
Obrázok 3. – Značka pri východe z letiska. Za touto značkou už nie je bezpečný pohyb.

Ubytovanie sme mali v časti Nybyen, v najlacnejšom hoteli (približne 150 € za noc pre 2 osoby). Ako sme sa tak šli ubytovať, tak nás prekvapil zvyk, kedy pri vstupe do takmer každej budovy je potrebné si vyzuť topánky a po budove chodiť v prezuvkách alebo iba v ponožkách. Toto pravidlo sa taktiež vzťahuje na obchodíky, či dokonca kostol. Takže na recepciu hotela sme šli vyzutí.

Obrázok 4. - Najjužnejšie miesto mesta, za ktorým sa nachádzajú hory a ľadové medvede.
Obrázok 4. - Najjužnejšie miesto mesta, za ktorým sa nachádzajú hory a ľadové medvede.

Na hoteli sme sa ohriali a vyrazili na prechádzku mestom. V meste je pohyb bez zbrane povolený a pomerne bezpečný, no občas sa stáva, že ľadové medvede vstúpia aj priamo do mesta. Z miest na Svalbarde odporúčam navštíviť kostol (Svalbard kirke) a Svalbard Museum. Nenápadným miestom v meste sú schody Sykehustrappa. K tomuto miestu sa viažu rôzne legendy, ale taktiež i jedna každoročná tradícia. Je to miesto, kde po 5 mesiacoch tmy prvýkrát zasvieti na jar slnko. Ľudia sa tu zhromažďujú, aby oslávili tento východ spoločne.

Po návšteve symbolického cintorína (iba z diaľky), svalbardského supermarketu a obchodu so suvenírmi sme išli na ubytovanie a rozhodli sa v teple čakať do noci na polárnu žiaru. Počas týchto mesiacov je totiž až nemožné nevidieť polárnu žiaru na Svalbarde. Čakáme, nič. Jedna hodina v noci, prišli mraky, nič. Dve hodiny, nádej nás opúšťa. Tri hodiny, dvaja členovia výpravy idú spať. Štyri hodiny ráno... Hurá, konečne sa obloha roztrhala a my sme uvideli kúsok polárneho divadla. Avšak pokiaľ nemáte poriadny fotoaparát, tak fotky z mobilu sú o ničom.

Na záver by som zhrnul, že napriek tomu, že sme strávili 26 hodín v tme, tak vlastne v úplnej tme sme neboli, keďže všetko v meste je riadne vysvietené. Bol to úplne nový zážitok pre mňa i pre spolucestovateľov. Taktiež sa nám podarilo prísť presne počas prvej adventnej nedele, kedy je nórskym zvykom rozsvietiť vianočné stromčeky a tancovať kruhové tance okolo takto rozsvieteného stromčeka. Tento zvyk sme zažili a aktívne sme sa zúčastnili osláv. Svalbard jednoznačne stojí za návštevu a jeho nehostinná príroda je v kontraste s veselými ľuďmi žijúcimi na tomto ostrove. Ale pozor! Nebol to úplne low-cost výlet :D

Ďalšie zaujímavosti(zdroj):

  • V minulosti sa na ostrove ťažilo uhlie a ľudia tu vybudovali banské mesto Pyramiden, ktoré sa stalo mestom duchov po zavretí baní.
  • Na Svalbarde je viac snežných skútrov ako ľudí. Jazda skútrom je zároveň jedna z populárnych turistických atrakcií na Svalbarde, za ktorú si ale poriadne zaplatíte.
  • Nachádza sa tu najsevernejšia pošta.
  • Globálny trezor semien (Seed Safe) sa nachádza neďaleko letiska, no prísť k nemu je možné iba s ozbrojeným vodcom.
© 2018 Ako lacno do sveta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky